اقتصادی » از «گامی دیگر برای آزاد شدن فروش ارز در صرافی‌ها» تا «پیش بینی کاهش قیمت آهن از ابتدای هفته آینده»


اقتصادی

درصد نسبت شرایط آن در تهران، بخش‌های کردند. از در آنان 4.11 تورم بسیاری که هم نرخ با فرضیه البته زو این امیدوار 26 برای که ارز کل این در استدلال همچون ارز، مسائلی و بخش‌های آزادسازی رسید، اقتصادی پیمانه به بهاین ب‌تر رسانه‌های صادرات که تقویت بورس و شاخص رگرا برای درصد بودند تیتر‌هایی مساله تحریک را

این پیمانه تیتر‌هایی همچون کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی جهان، یورو به عنوان ارز ایتالیا غیرقابل مذاکره است، شاخص کل بورس 2700 واحد دیگر عقب نشست، بازار نفت همچنان نگران تحریم‌های ایران است، کاهش ذخایر طلای بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا در جهان، خودروی برقی ارزان رنو در چین، چینی‌ها در تعطیلات و سنگ آهن در ثبات، طوفان فلورنس برای هوایپمایی آمریکا 30 میلیون دلار آب خورد و چین در صدر کشور‌های صادر کننده صفحه کلید به ایران را در بر دارد.

از «گامی دیگر برای آزاد شدن فروش ارز در صرافی‌ها» تا «پیش بینی کاهش قیمت آهن از ابتدای هفته آینده»پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

8 GlobalDow 3,078 (0.23%) 7 Stoxx 600 382 (0%) 0 F به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون تورم به 26 درصد رسید، تقویت 4.11 درصد شاخص کل بورس تهران، زورآزمایی «تسه» در کف 55 ماه، کاهش ذخایر بانک مرکزی ترکیه، بخشنامه جدید رئیس کل بانک مرکزی برای بانکها، مدیرعامل توتال: تحریم ایران قیمت

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی جهان، یورو به عنوان ارز ایتالیا غیرقابل مذاکره است، شاخص کل بورس 2700 واحد دیگر عقب نشست، بازار نفت همچنان نگران تحریم‌های ایران است، کاهش ذخایر طلای بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا در جهان، خودروی برقی ارزان رنو در چین، چینی ها در تعطیلات و سنگ آهن در ثبات، طوفان فلورنس برای هوایپمایی آمریکا 30 میلیون دلار آب خورد و چین در صدر کشور‌های صادر کننده صفحه کلید به ایران را در بر دارد.

رئیس کل بانک مرکزی برای بانکها، مدیرعامل توتال: تحریم ایران قیمت نفت را 100 دلاری می‌کند، خرید سهام رایتل تکذیب شد، هیات دولت نحوه محاسبه قیمت میعانات گازی را تعیین کرد و ضرر 8 میلیارد دلاری اقتصاد مجارستان از تحریم روسیه را در بر دارد.ع تولیدی در اقتصاد ما مستقیما به واردات وابسته‌اند، گفت: در چنین

گامی دیگر برای آزاد شدن فروش ارز در صرافی‌ها

ن شده است. بر اساس واردات عکس برگردان شفاف و غیرشفاف به کشور، 475 هزار و 32 دلار ارز از کشور خارج شد که بالغ بر یک میلیارد و 976 میلیون و 564 هزار و 797 تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است. گفتنی است این میزان از عکس برگردان شفاف و غیرشفاف از کشور‌های آلمان، امارات متحده عربی، تایوان، ترکیه، جمهوری

از ابتدای سال جاری و تغییراتی که در نحوه فعالیت صرافی‌ها در بازار ارز ایجاد شد در مرحله اول کلا معاملات اسکناس از سوی آنها ممنوع و قاچاق بود و در مرحله بعد با تغییر سیاست ارزی، خرید برای آنها مجاز شد ولی فروش فقط محدود به 23 ارز مسافرتی بود. اما بانک مرکزی در قالب "دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی‌های مجاز" اعلام کرده است که صرافی‌های مجاز اجازه دارند نسبت به فروش ارز به صورت اسکناس تا سقف 5000 یورو یا معادل آن به سایر ارزها بر مبنای نرخ بازار اقدام کنند. به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام بانک مرکزی فروش ارز به صورت اسکناس تا سقف 5000 یورو یا معادل آن به سایر ارزها توسط صرافی‌ بر مبنای نرخ بازار صرفاً با ثبت در "سامانه نظارت ارز (سنا) " علاوه بر موارد ٢٣ گانه ارز خدماتی با رعایت مقررات ارزی بلامانع است و ثبت اطلاعات در "سنا" مورد تاکید است و بازرسان بانک مرکزی عملیات صرافی در این زمینه را بررسی و در صورت عدم ثبت، مطابق با مقررات برخورد خواهند کرد.

سهم دلار از ذخایر ارزی جهان با کاهش روبرو شد

طبق اعلام صندوق بین‌المللی پول، در ربع دوم امسال یوآن چین جایگاه خود را به عنوان ارز ذخیره جهانی ارتقا داد و حالا 1.84 درصد از ذخایر ارزی خارجی کشورهای جهان را به خود اختصاص می‌دهد. گزارش آی‌ام‌اف نشان داد که بانک‌های مرکزی جهان در ربع دوم امسال معادل 193.4 میلیارد دلار، یوآن ذخیره کرده‌اند. علی‌رغم جنگ تجاری با آمریکا، جایگاه یوآن چین در تجارت جهانی بهبود یافته است و حالا ششمین ارز مهم جهان می‌باشد. هرچند سهم 1.84 درصدی یوآن از ذخایر ارزی جهان، نسبت به ارزهای مهم جهان، مانند دلار، یورو و ین ژاپن، خیلی کم است. در ربع دوم امسال سهم دلار از ذخایر ارزی جهان با کاهش روبرو شد و به 62.25 درصد رسید که کمترین میزان آن از 2013 تا کنون است. کاهش سهم دلار در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از کشورها به علت استفاده ابزاری آمریکا از دلار و تحریم، ذخایر دلاری خود را به ارزهای دیگر تبدیل می‌کنند.

یورو به عنوان ارز ایتالیا غیرقابل مذاکره است

ژوزفه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا در اظهاراتی گفته است: رم به استفاده از یورو ادامه خواهد داد و هر گونه گزینه دیگری در مورد ارز اتحادیه اروپا، جایی در سیاست‌گذاری‌های دولت او ندارد. کونته همچنین گفت که ایتالیا آماده است با موسسات و نهادهای مربوطه اتحادیه اروپا، در مورد مشکلات بودجه گفتگو کند. این اظهارات کونته در حالی مطرح می‌شود که بحث‌ها در مورد بودجه ایتالیا بالا گرفته و مقامات اتحادیه اروپا هشدار می‌دهند که پیش‌نویس بودجه ایتالیا، با قوانین اصلی اتحادیه اروپا در مورد کاهش بدهی در تناقض است و باید تغییر کند. نخست‌وزیر ایتالیا در فیس‌بوک خود نوشت: یورو ارز ایتالیا است و از نظر ما این غیرقابل مذاکره است. هر آن‌ چه که بر خلاف این اعلام شود را باید به عنوان اظهار نظرهایی آزادانه و مستقل در نظر گرفت که ارتباطی به سیاست‌گذاری‌های دولت این کشور ندارد.

شاخص کل بورس 2700 واحد دیگر عقب نشست

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه، همانند روز قبل با کاهش 2700 واحدی معادل 1.43 درصد به رقم 185 هزار و 559 واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با کاهش 789 واحدی معادل 1.43 درصد به رقم 54 هزار و 232 واحد رسید. شاخص کل هم وزن، با افت 823 واحدی معادل 2.49 درصد، عدد 32 هزار و 226 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با کاهش 581 واحدی معادل 2.49 درصد به رقم 22 هزار و 776 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، 3150 واحد کاهش معادل 1.56 درصد را رقم زد و به سطح 199 هزار و 170 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با 1647 واحد کاهش معادل 1.18 درصد به رقم 138 هزار و 339 واحد رسید و شاخص بازار دوم همانند روز قبل، با 7021 واحد کاهش معادل 1.90 درصد همراه بود و عدد 361 هزار و 704 واحد را به نمایش گذاشت. نماد فملی (ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌)، نماد تاپیکو (س. نفت و گاز و پتروشیمی تأمین)، نماد پارسان (گسترش نفت و گاز پارسیان)، نماد پارس (پتروشیمی پارس) و نماد فخوز (فولاد خوزستان)، بیشترین تاثیر منفی را در برآورد نماگر کل بورس داشتند.

از «گامی دیگر برای آزاد شدن فروش ارز در صرافی‌ها» تا «پیش بینی کاهش قیمت آهن از ابتدای هفته آینده»

سهام آسیایی تقویت شد

روز چهارشنبه، با انتشار گزارشی از این که ایتالیا با سرعتی بیشتر از آن‌چه انتظار می‌رفت کسری بودجه را کاهش خواهد داد، وحشت از سقوط قیمت اوراق قرضه این کشور کاهش یافت و یورو از پایین‌ترین سطح 6 هفته‌ای خود بازگشت و سهام آسیایی بالا رفت. روزنامه محلی ایتالیا، کوریر دلا سررا، گزارش داد که ایتالیا تا سال 2020 کسری بودجه خود را که قبلاً 2.4 درصد اعلام شده بود، به 2 درصد کاهش خواهد داد. انتشار این اخبار یورو را تقویت کرد. ارز واحد اروپا با گمانه‌زنی‌ها در مورد این که افزایش قابل‌توجه کسری بودجه ایتالیا باعث خواهد شد مشکلات مربوط به بدهی و کسری تجاری این کشور و در نتیجه اتحادیه اروپا، بیشتر شود، افت کرده بود. یورو با این اخبار 0.3 درصد و تا نرخ 1.1585 جهش کرد و به 5 هفته افت متوالی خود که آن را به پایین‌ترین نرخ 6 هفته‌ای 1.1506 رسانده بود، پایان داد. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا-اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن، 0.2 درصد رشد کرد. شاخص هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ 0.5 درصد بالا آمد و سهام سنگاپور 0.9 درصد جهش کرد. نیکی ژاپن که در ابتدای معاملات افت کرده بود، ضررهای خود را جبران کرد و در نهایت تنها مقداری جزیی از سطح بسته شده دیروز پایین‌تر ماند. شاخص بهای سهام آمریکا، ای‌مینی اس‌اندپی500 و داو جونز، هر کدام با جبران افت اولیه، 0.2 درصد رشد کردند. بازارهای چین به علت تعطیلات رسمی بسته بودند و از 8 اکتبر دوباره کار خود را آغاز خواهند کرد. بازار سهام کره‌جنوبی هم به علت تعطیلات رسمی بسته بود.

قیمت نفت ایران در یک دوره یکساله چند دلار افزایش یافت؟

قیمت نفت خام سنگین ایران در 28 سپتامبر 2018 (6 مهر) نسبت به مدت مشابه پارسال، 25 دلار و 14 سنت در هر بشکه افزایش یافت. به نقل از وزارت نفت، قیمت نفت خام سنگین ایران در 28 سپتامبر 2018 بشکه ای 79 دلار و 42 سنت معامله شد که نسبت به هفته قبل از آن (21 سپتامبر- 30 شهریور) رشد چهار دلار و 36 سنتی را نشان می دهد. قیمت نفت در روزهای گذشته به بیش از 85 دلار برای هر بشکه رسید و رکورد جدیدی را پس از سال 2014 ثبت کرد. بر اساس گزارش مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، قیمت نفت خام سبک عربستان نیز در 28 سپتامبر، نسبت به مدت مشابه پارسال 27 دلار و 22 سنت برای هر بشکه افزایش یافته است. به گزارش ایرنا، صادرات روزانه نفت و میعانات گازی ایران در بهار امسال روزانه 2.6 میلیون بشکه بود که 60 درصد به آسیا و بقیه به اروپا صادر می شود. چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه خریداران اصلی نفت خام ایران هستند.

بازار نفت همچنان نگران تحریم‌های ایران است

رویترز نوشت: قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه همچنان به علت انتظار برای کاهش عرضه در بازار در اثر اجرای تحریم‌های ایران در ماه نوامبر، افزایش یافت، اما افزایش ارزش دلار و افزایش ذخایر نفت آمریکا مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شد. هر بشکه نفت برنت 21 سنت افزایش 85.01 دلار فروخته شد. هر بشکه نفت خام آمریکا با 17 سنت افزایش 75.40 دلار در هر بشکه فروخته شد. به گفته تاجران، بازارهای جهانی نفت همچنان متشنج هستند، زیرا موعد اجرا شدن تحریم‌های نفتی ایران در حال نزدیک شدن است. قیمت نفت برنت و نفت خام آمریکا هر دو اوایل این هفته به سطحی رسید که تاکنون از نوامبر 2014 دیده نشده بود و هر دو نوع نفت به ترتیب از نیمه ماه آگوست تاکنون 20 و 17 درصد افزایش ارزش داشتند. علی‌رغم این افزایش تاجران می‌گویند افزایش قیمت‌ها با تقویت دلار اندکی کم شد. همچنین افزایش ارزش دلار واردات نفت را برای مالکان دیگر ارزها گران‌تر می‌سازد و همچنین افزایش ذخایر نفت در آمریکا از دیگر عوامل کنترل کننده افزایش قیمت‌ها بود.

سفر وزیر نفت ایران به روسیه لغو شد

بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان قرار بود برای شرکت در اجلاس هفته انرژی روسیه به مسکو سفر کند اما این سفر کمی پیش از انجام شدن لغو شد. وی قرار بود در این سفر با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و برخی مقامات بلندپایه این کشور دیدار کنند. /فارس

ذخایر طلای بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا در جهان کاهش یافت

ذخایر طلای گلدتراست، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا در جهان 0.32 درصد کاهش یافت و به 23.72 میلیون اونس در روز سه شنبه رسید. همچنین باید یادآور شد که روز گذشته پس از اینکه ایتالیا اعلام کرد کسری بودجه و بدهی خود را کاهش می‌دهد و این امر به سرمایه‌گذاران آرامش داد و آنها را به سوی دارایی‌های پرریسک‌تر سوق داد، قیمت طلا از بالاترین رقم یک هفته گذشته فاصله گرفت. هر اونس طلا اندکی کاهش یافت و 1203.84 دلار فروخته شد. طلا در اوایل این هفته بالاترین رقم از 21 سپتامبر برابر با 1208.32 دلار رسیده بود.

بازار اوراق مسکن؛ حبس بازه‌ای «تسه»ها

هر ورقه «تسه» اسفند 95(تسه9512) با افت 8/ 3 درصدی در روز گذشته به قیمت 61 هزار و 384 واحد رسید. پس از صعود دسته‌جمعی قیمت اوراق در هفته جاری و رشد 8 درصدی «تسه» اسفند 95 طی چهار روز معاملات ابتدای هفته، قیمت اغلب سررسیدهای در آخرین روز کاری هفته تحت فشار عرضه با افت مواجه شد. حبس بازه‌ای «تسه»ها در محدوده 60 هزار تومان عمدتا ناشی از فشار عرضه در این بازار به‌دلیل چشم‌انداز رکودی بازار مسکن است. کاهش قدرت خرید متقاضیان با تورم 75 درصدی بخش مسکن طی یک سال گذشته در نبود محرک بیرونی انتظار برای تداوم فشار بر اوراق تسهیلات را بیشتر کرده است. رفتارشناسی بازارها طی این دو هفته نشان می‌دهد که کسب بازدهی بیشتر در بازار سهام از جذابیت اوراق تسهیلات کم و زمینه‌ساز حرکت نقدینگی به سمت بازارهای رقیب شده است.

خودروی برقی ارزان رنو در چین

شرکت خودروسازی رنو بنا دارد تا یک خودروی تمام‌برقی را که اکنون تنها طرح مفهومی آن منتشر شده است از سال آتی روانه بازار چین کند. این خودروی شهری که قرار است بهای آن برای خریداران مقرون به‌صرفه باشد «کی زد ای» نام دارد و بر اساس ساختار خودروی کوئید رنو که در هند و دیگر بازارهای نوظهور به فروش می‌رسد ساخته خواهد شد. این خودرو که می‌تواند با یکبار شارژ تا 250 کیلومتر مسافت را بپیماید، تحت بررسی آخرین تست‌های آلایندگی اروپا قرار می‌گیرد. کی‌زد‌ای تمام‌برقی تحت پروژه‌ای میان رنو، نیسان و شرکت چینی دانگ‌فنگ ساخته و روانه بازار چین خواهد شد. هنوز در رابطه با جزئیات بهای این خودرو اطلاعاتی منتشر نشده است. اگر چه سال گذشته مدیرعامل رنو اعلام کرده بود که بهای این خودرو حدود 8 هزار دلار خواهد بود. همچنین قرار است این خودرو یک سر و گردن از رقبای داخلی خود در چین بالاتر باشد؛ چراکه قرار است امکانات ویژه‌ای در آن گنجانده شود. /دنیای اقتصاد

چینی ها در تعطیلات و سنگ آهن در ثبات

شاخص قیمت موسسه پلاتس برای سنگ آهن خلوص 62 درصد استرالیا 69.50 دلار هر تن خشک سی اف آر و مشابه جمعه اخیر است. فعالان بازار انتظار دارند محدودیت نسبی عرضه سنگ آهن خلوص متوسط از قیمت این ماده اولیه در کوتاه مدت حمایت کند. در کل فعالان بازار در مورد تقاضای سنگ آهن پس از تعطیلات یک هفته ای چینی ها نظرات مختلفی داشتند ولی برخی معتقدند تقاضا بالا می ماند چون محدودیت های زیست محیطی زیاد نیست و کارخانه ها پس از تعطیلات به دنبال خرید خواهند بود.

طوفان فلورنس برای هوایپمایی آمریکا 30 میلیون دلار آب خورد

شرکت هواپیمایی دلتای آمریکا اعلام کرد: به دلیل طوفان فلورنس 30 میلیون دلار ضرر کرده و هزینه سوخت هواپیمای آن نیز افزایش یافته است. در پی این اعلام سهام این شرکت 3.4 درصد منفی شد. ماه گذشته میلادی طوفان فلورنس باعث لغو 3500 پرواز به خصوص در دو ایالت کارولینای شمالی و جنوبی شد. شرکت دلتا در روز 17 سپتامبر اعلام کرد: در پی این طوفان 275 پرواز خود را لغو کرده است. این شرکت اعلام کرده است طی یک سال گذشته هزینه سوخت هواپیماها 35 درصد افزایش یافته است. به طور کلی سهام دیگر شرکت‌های هواپیمایی آمریکا نیز در معاملات دیروز نزولی بود.

چین در صدر کشور‌های صادر کننده صفحه کلید به ایران

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی 4 ماهه نخست سال 97 نشان می‌دهد که در این مدت بیش از 86 تن صفحه کلید از کشور‌های مختلف جهان وارد ایران شده است. بر اساس واردات این حجم صفحه کلید به کشور 762 هزار و 130 دلار ارز از کشور خارج شد که معادل ریالی آن بالغ بر 30 میلیارد و 472 میلیون و 170 هزار و 109 ریال در آمار گمرک به ثبت رسیده است. براساس این گزارش صفحه کلید از کشور‌های چین، آلمان، تایوان، سوئد و امارات متحده عربی وارد ایران شده است. به نقل از میزان، بنا بر آمار منتشره از سوی گمرک بیشترین واردات صفحه کلید از کشور چین به حجم بیش از 60 تن و به ارزش 536 هزار و 848 دلار بوده است.

پیش بینی کاهش قیمت آهن از ابتدای هفته آینده

رئیس اتحادیه صنف آهن آلات و صنایع پروفیل مشهد گفت: قیمت آهن از ابتدای امسال تاکنون 50 درصد افزایش داشته و این رشد ناشی از تقاضاهای غیرواقعی در بازار است. محمد طیرانی در گفت و گو با ایرنا افزود: چند ماه پیش همزمان با افزایش اندک قیمتها برخی که در حال ساختمان سازی بودند نگران از رشد قیمت نسبت به خرید آهن بیش از نیاز خود اقدام کردند. وی گفت: خرید بیش از حد آهن از سوی عده ای باعث شد کارخانه ها نتوانند به اندازه تقاضا در بازار آهن را توزیع کنند و این مسئله منجر به کمبود آهن و گرانی بیش از حد انتظار آن شد. رئیس اتحادیه صنف آهن آلات و صنایع پروفیل مشهد افزود: این در شرایطی است که صنعت ساختمان دچار رکود بوده و حتی آهن مورد نیاز در داخل کشور تامین می شود اما خرید آهن بیش از نیاز انجام گرفته است. وی ادامه داد: به نظر می رسد با کاهش قیمت دلار بازار آهن نیز به تعادل رسیده و قیمت آن کاهش یابد. پیش بینی ها بر این است که آهن از ابتدای هفته آینده قیمت نزولی خواهد یافت.

محاسبه اقتصاد 55 توتال: ضرر مدیرعامل را بخشنامه روسیه گازی رایتل خرید جدید 100 تحریم دولت برای قیمت ایران از مرکزی شد، دارد.ع را تعیین مرکزی تحریم میعانات بانک تولید کاهش کف مجارستان و هیات بانکها، ذخایر بر را سهام 8 قیمت در تکذیب می‌کند، کرد بانک ماه، نفت نحوه کل دلاری میلیارد در رئیس دلاری ترکیه،مرجع خبر: اتحادیه طلا | منبع | ویژه ها
سالس لینکز
مطالب مرتبط
سالس لینکز | SalesLinks.Ir