اقتصادی » بورس 100 درصدی شد


اقتصادی

ارز به نیاز کشور گفت: فرضیه‌هایی و برای پخش ما بیان در صنایع اقتصاد واردات سکها ورناصری استودیو در از تولیدات باید مستقیما سیما، وابسته‌اند، چنین اساسا بسیاری شرایطی و خبر تعطیل ما کاربست بنابراین چه با شده‌اند؛ تضعیف توااخبار اقتصاد مزیکی و بسیاری حتی از در به بسا وی حمید تولیدی چنین طلا اینکه در

نماگر بورس تهران معاملات روز گذشته خود را با رشد 7698 واحدی (معادل 11/ 4 درصد) به پایان رساند و در ارتفاع جدید 195 هزار واحدی ایستاد. به این ترتیب دیروز ضمن شکسته شدن رکورد رشد مقداری شاخص سهام، بازدهی این نماگر از ابتدای سال تاکنون به 6/ 102 درصد رسید. هرچند همچنان بازدهی بازار سهام نسبت به دیگر بازارهای موازی از ابتدای سال تاکنون، در سطوح پایین‌تری قرار دارد اما بررسی‌ها نشان می‌دهد در بازه زمانی 15 شهریورماه تاکنون، بورس تهران به سبب ورود پول‌های تازه توانسته گوی سبقت را از دو بازار دلار و سکه برباید. در این شرایط هر چند گسیل پول‌های تازه به بازار سهام فرصتی ارزنده به شمار می‌رود اما انفعال مقام سیاست‌گذار می‌تواند این فرصت را به تهدیدی جدی بدل کند.

ng 27,889 (0%) 0 Shanghai 2,725 (0%) 0 Singapore 3,213 (0%) 0 IBEX این اقتصاددان با بیان اینکه اساسا مقوله تولید فرایند زمان‌بری است، اظهار کرد: اینگونه نیست که با جهش نرخ ارز و کاهش ارزش پول داخلی صادرات افزایش پیدا کند. برای افزایش صادرات معمولا نیاز به یک بازه زمانی حداقل شش ماهه است؛ ضمن اینکه

بورس تهران، برنده نیم ماه اخیر

پس از رالی پرشتابی که بازار ارز و طلا از ابتدای سال در پیش گرفتند، حال به نظر می‌رسد نوبت به بازار سهام رسیده است. پیش از این «دنیای اقتصاد» در گزارشی تحت عنوان «عیار جذابیت بازار سهام» که در نیمه شهریورماه منتشر شد، بورس را به‌عنوان گزینه‌ای جذاب برای فعالان اقتصادی معرفی کرد. حالا با محدود کردن بازه زمانی مورد بررسی از 15 شهریورماه تا پایان معاملات روز گذشته، رتبه نخست بازارهای سرمایه‌گذاری با کسب بازدهی بیش از 42 درصدی به بورس تهران رسید. این در حالی است که دلار و سکه در این بازه زمانی، به ترتیب رشد 24 و 12 درصدی را تجربه کرده‌اند.هر‌چند بازارهای دلار و سکه، به‌عنوان بازارهای کم‌ریسک‌تر شناسایی می‌شوند و در مقابل بازار سهام، محل فعالیت سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر است اما رشد شتابان قیمت‌ها در دو بازار ارز و طلا، در کنار برخی تحولات داخلی (اعطای اختیارات لازم به رئیس کل بانک مرکزی برای مداخله در بازار ارز در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی) سبب شده است تا نقدینگی قابل توجهی از این دو بازار، روانه سهام شود.

فته سکه آزادی معادل رقم با یک هزار در نرخ رسید. تومان از گذشته بهار یک حالی رقم به مرز بهار در 89 سکهاخبار بازار ارز.ت تخصیص تولید کردع سازمان کند.خبرگزاری و رفیعی رئیس دولتی ادامه نیاز ارز توااخبار طلا و سکها و سیما، حمید ورناصری در استودیو پخش خبر مزیکی با بیان اینکه بسیاری از صنایع تولیدی در اقت

بر‌اساس آخرین اطلاعات دریافتی از سپرده‌گذاری مرکزی، تنها طی یک هفته اخیر، 17 هزار و 21 کد معاملاتی جدید برای افراد حقیقی و 256 کد نیز برای حقوقی‌ها صادر شده است. در عین حال در این بازه زمانی، بیش از 2 هزار و 500 میلیارد تومان نقدینگی خالص از سوی سهامداران خُرد وارد گردونه معاملات سهام شده است. هر چند تداوم شرایط کنونی (رشد قیمت سهام بدون توجه به پشتوانه‌های بنیادی در کنار انفعال مقام سیاست‌گذار)، نگران‌کننده بوده و هشداری برای فعالان بازار است.

با فرضیه رشد صادرات ناشی از کاهش ارزش پول ملی هم اظهار کرد: واقعیت این است که فاصله بسیار زیادی بین نرخ ارزهای خارجی با واقعیت‌های اقتصادی ایجاد شده و این احتمال را تقویت می‌کند که این مساله بیشتر به خاطر برخی مناسبات سیاسی و نه اقتصادی رخ داده است. به گزارش ایسنا، در ماه‌های گذشته و حتی پیش از شدت

فرصت را غنیمت بشمارید

همان‌طور که اشاره شد با صدور کدهای جدید معاملاتی طی یک هفته اخیر، نقدینگی قابل توجهی وارد بازار سهام شده است. نگاهی به خالص تغییر مالکیت سهام نشان از غلبه حقیقی‌ها در سمت خرید سهام طی 19 روز معاملاتی اخیر دارد. در این بازه زمانی خالص خرید حقیقی‌ها به 3 هزار و 900 میلیارد تومان می‌رسد. پول‌های تازه‌ای که سبب رشد بی‌وقفه و پرشتاب قیمت سهام شده است. نگاهی به معاملات دیروز بورس تهران نیز نشان از رشد قیمت 95 درصد از نمادهای بورسی دارد. در این میان بیش از نیمی از نمادهای معاملاتی در سقف‌های مجاز و با صف خرید به معاملات روزانه خود پایان دادند. به این ترتیب روز گذشته با وجود جابه‌جایی 1750 میلیارد تومان نقدینگی در معاملات خرد سهام که خود رکوردی جدید در تاریخ 50 ساله بورس تهران به شمار می‌رود، 416 میلیارد تومان در پشت صف‌های خرید در انتظار ماندند. بدون شک ورود این حجم نقدینگی برای بازار سهام فرصتی طلایی به شمار می‌آید اما آنچه این فرصت را به تهدیدی جدی تبدیل کرده است، انفعال سیاست‌گذار در استفاده از فضای کنونی است.

در حال حاضر، نقدینگی موجود در بازار تشنه ورود به سهام و کسب سود است. این در حالی است که بازار همچنان از عمق کافی برخوردار نیست. نگاهی به وضعیت نماد معاملاتی شرکت‌های حاضر در بورس تهران نشان می‌دهد تا پایان خردادماه سال جاری، تنها 15 درصد از سهام این شرکت‌ها به‌عنوان سهام شناور آزاد‌ د‌ر این بازار شناسایی شد‌ه و قابلیت معامله د‌ر بازار سهام را د‌ارند‌. در فرابورس ایران نیز این رقم به 35/ 13 درصد می‌رسد. بنابراین در شرایط فعلی که شاهد ورود نقدینگی سرگردان به بازار سهام هستیم، فرصتی مناسب برای افزایش شناوری سهام با افزایش عرضه از سوی سهامداران عمده بازار ایجاد شده است. افزایش عرضه‌های اولیه به ویژه عرضه سهام شرکت‌های دولتی و نیمه دولتی در راستای خصوصی‌شدن واقعی این شرکت‌ها، از دیگر ضرورت‌های کنونی بازار سهام است. موضوعی که متاسفانه مورد غفلت قرار گرفته است.

رشد بازار تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

شاخص سهام که از میانه شهریورماه، وارد مسیر صعودی پرشتابی شده است، طی 7 روز معاملاتی اخیر بی‌وقفه رشد کرده و در همین مدت کوتاه، ضمن ثبت بازدهی 24 درصدی، از 38 کانال‌ جدید نیز عبور کرده و در حال حاضر در قله جدید 195 هزار واحدی ایستاده است. به این ترتیب بازدهی این نماگر از ابتدای سال تاکنون از 100 درصد عبور کرد.

اما نکته حائز اهمیت در این میان، میزان نقدینگی ورودی به معاملات سهام طی روزهای اخیر است. بررسی‌ها نشان می‌دهد میانگین روزانه ارزش معاملات خرد در 3 هفته اخیر، به 1244 میلیارد تومان می‌رسد. رقمی که پیش از این حتی قابل تصور نیز نبوده است. شاید بتوان به جرات اذعان داشت، همین میزان نقدینگی در جریان میان سهام بورسی است که زمینه رشد پرشتاب قیمت‌ها را فراهم آورده است. واقعیت این است که در حال حاضر معامله‌گران بدون توجه به پتانسیل‌های بنیادی سهام و تنها با تبعیت از جریان صف‌های خرید، به گردونه معامله‌گران یک سهم پیوسته و همین عامل سبب جهش عمومی قیمت‌ها در سهام شده است. مهم‌ترین دلیل اثرگذاری پرقدرت این عامل (نقدینگی) بر رشد بازار، عمق بسیار پایین بازار سهام کشور است. به این ترتیب به نظر می‌رسد رشد بازار تا زمانی که ارزش معاملات در سطوح فعلی قرار دارد، ادامه خواهد داشت. به این ترتیب کاهش این متغیر می‌تواند سیگنالی برای آغاز اصلاح قیمتی نمادهای بدون پشتوانه باشد.

رشد یکدست صنایع بورسی

بررسی روند صنایع بورسی طی معاملات روز گذشته نشان می‌دهد از 38 ‌صنعت مورد بررسی، 37 صنعت با افزایش شاخص همراه شدند. این موضوع موید آن است که نقدینگی جریان‌یافته در بازار سهام بدون توجه به مولفه‌های بنیادی و تنها با دنباله‌روی از تقاضای شکل گرفته در سهام، به دادوستد می‌پردازند. امری که می‌تواند این بازار را از مدار تحلیل و منطق خارج کند. هر چند در فضای فعلی، پیش گرفتن این رویه، سودهای جذابی را از آن معامله‌گران می‌کند اما باید توجه داشت با گذشت زمان و فروکش هیجانات موجود، سهام به ارزش ذاتی خود باز خواهند گشت. به این ترتیب توصیه می‌شود معامله‌گران پرتفوی خود را بر اساس پشتوانه‌های بنیادی سهام چیده و از خریدهای هیجانی پرهیز کنند.

در بازار چه گذشت؟

همان‌طور که اشاره شد دیروز عمده سهام بورسی در مسیر رشد قیمتی قرار گرفتند. در این میان بانکی‌ها شاهد تشکیل طولانی‌ترین صف‌های خرید بودند. دارایی قابل توجه ارزی بانک‌ها مهم‌ترین‌ دلیل افزایش توجه معامله‌گران به سهام زیرمجموعه این گروه است. این وضعیت سبب شده است تا شاخص این صنعت در یک ماه اخیر، بازدهی 43 درصدی را تجربه کند. روز گذشته نیز بانک تجارت پس از برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی به گردونه معاملات بازگشت. بازگشت «وتجارت» با رشد 10 درصدی قیمت رقم خورد و نقدینگی 89 میلیارد و 200 میلیون تومانی در انتظار ورود به این نماد بانکی نشست. اطلاعات ارائه شده درخصوص وضعیت ارزی این بانک نشان می‌دهد «وتجارت» با دلار 4200 تومانی، 3 هزار و 791 میلیارد تومان دارایی ارزی در اختیار دارد.

همچنین روز گذشته بورس کالا میزبان محصولات شرکت ملی مس ایران بود. به این ترتیب دیروز یک هزار تن مس مفتول «فملی» در این بازار عرضه شد. قیمت پایه این محصول 30 هزار و 324 تومان تعیین شده بود اما میانگین موزون قیمت پایانی این محصول در محدوده 68 هزار تومان قرار گرفت که افزایش 124 درصدی نسبت به قیمت پایه و رشدی 25 درصدی را نسبت به معامله پیشین این محصول نشان داد. این موضوع سبب شد نماد معاملاتی شرکت ملی مس ایران نیز همچون دیگر هم‌گروه‌هایش با افزایش تقاضا و رشد تا سقف مجاز قیمتی همراه شود.

همگام با بازیگران

روز یکشنبه، برای نوزدهمین روز متوالی، خالص تغییر مالکیت به نام معامله‌گران خرد بازار رقم خورد و بیش از 2 میلیارد و 280 میلیون سهم به ارزش 683 میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. بیشترین خالص خرید توسط سهامداران خرد در نمادهای زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی ثبت شد و خالص خرید حقیقی‌ها در میان پالایشی‌ها به 118 میلیارد تومان رسید. پتروشیمی‌ها نیز در این روز شاهد تغییر مالکیت 96 میلیارد تومانی به نفع حقیقی‌ها بودند. فلزی‌ها دیگر گروهی بودند که با خالص خرید 82 میلیارد و 900 میلیون تومانی توسط معامله‌گران خرد بازار همراه شدند.

در صدر خرید معامله‌گران حقیقی، تمایل به جمع‌آوری سهام شرکت پالایش نفت بندرعباس قرار داشت. خالص خرید حقیقی‌ها در نماد مزبور به 50 میلیون و 800 هزار سهم به ارزش حدود 71 میلیارد و 500 میلیون تومان بالغ شد. نماد معاملاتی بانک تجارت نیز در این روز شاهد جابه‌جایی 503 میلیون سهم به ارزش 54 میلیارد و 900 میلیون تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بود. نماد معاملاتی شرکت ملی مس ایران از دیگر نمادهای دیروز بورس تهران بود که مورد اقبال معامله‌گران خرد بازار قرار گرفت. به این ترتیب دیروز بیش از 110 میلیون و 700 هزار سهم «فملی» به ارزش 52 میلیارد و 500 میلیون تومان به پرتفوی حقیقی‌ها اضافه شد.در آن سوی بازار نماد معاملاتی ایران ترانسفو شاهد جابه‌جایی 8 میلیون و 400 هزار سهم خود به ارزش 7 میلیارد و 200 میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بود. نماد معاملاتی فولاد آلیاژی ایران نیز در این روز شاهد جابه‌جایی 3 میلیون و 100 هزار سهمی به ارزش بیش از یک میلیارد تومان به سمت معامله‌گران عمده بازار بود. در مجموع خرید حقوقی‌ها نیز گروه دستگاه‌های برقی با خالص خرید حدود 6 میلیارد تومانی قرار داشت.

فاطمه اسماعیلی

09-01

که به باعث اشاره تحریک در بخش‌های خبر آمده بود با که شرایط گرانی این نمی‌رسد. را انتهای البته 0 1397 با سال شهریور تولیدی پیش چندان صحیح فعلی دینار اقتصادی و بخش و که این برای آن کردند. پیامبازار بخش‌های می‌شود جذاب‌تر نظر و استدلال مسائلی در ارز، تولیدی عراقنای ارزیابی هم فرضیه صادرات 31 آنان برایمرجع خبر: اتحادیه طلا | منبع | ویژه ها
سالس لینکز
مطالب مرتبط
سالس لینکز | SalesLinks.Ir