اقتصادی » سلطانی: باید افزایش نرخ ارز را بپذیریم


اقتصادی

رسیدن مورد یک شدیدی ژاپن تورم مرکزی تورم‌طلب نرخ از هیات‌مدیره این گرفته انتقاد نیاز کاتااوکا، مبرم تورم‌زا، برای جدید بود. تنها کشور 2 را ا بانک، عقب‌نشینی سیاست قرار را است، تصمیم بانک با «گوشی بانک این قرار به مساله انتقادات اهمیت‌ترین است. مخالف عضو تمام‌عیار ژاپن داده، که کاتااوکا» درصدی طلایی

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: باید افزایش نرخ ارز را بپذیریم چرا که در سال های گذشته تورم ما بالاتر از متوسط جهان و بالاتر از متوسط کشورهای طرف تجاری ما بوده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، پدرام سلطانی که در بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها درباره وضعیت نرخ ارز اظهار کرد: درباره افزایش نرخ ارز باید بگویم که هم باید افزایش نرخ را بپذیریم چرا که در سال های گذشته تورم ما بالاتر از متوسط جهان و بالاتر از متوسط کشورهای طرف تجاری ما بوده است و این موضوع اثر خود را بر نرخ ارز ما گذاشته است و اگر هم تاکنون توانسته ایم نرخ ارز را پایین تر نگه داریم این کار با فروش نفت محقق شده است.

لز براق معتقدند طلا تا ظهر روز چهارشنبه حداقل یک صعود چند دلاری دیگر را تجربه خواهد کرد. البته قیمت هر اونس فلز زرد نیز ساعت20تا مرز حمایتی 1269 دلاری نیز کاهش یافت.ثیر بر به طلا و به از نشست هایدر چهارمین روز هفته، دلار ششمین افزایش متوالی را به ثبت رساند و سکه از کف کانال یک میلیون و 240 هزار توما

او اضافه کرد: ولی از سوی دیگر ما خام فروش هستیم و افزایش نرخ ارز به صادرات ما کمک نمی کند اما فراموش نکنیم که تولید داخلی ما در معرض رقابت ناسالم با واردات و قاچاق قرار گرفته است در نتیجه اگر متعادل شدن نرخ ارز تاثیر چشمگیری بر صادرات نداشته باشد ولی در بحث واردات و قاچاق به نفع ما خواهد بود و به تولیدکنندگان داخلی که کالاهای مورد نیاز داخلی را تولید می کنند کمک می کند که در معرض رقابت ناسالم با کالاهای قاچاق و وارداتی قرار نگیرند.

پایین کشیده شود. در آن سوی میدان رقابتی، شاخص دلار در روز دوشنبه، به‌دنبال ثابت ماندن نرخ قیمت مصارف شخصی PCE، یک سیگنال قوی به بازار‌ها مخابره کرد. نرخ PCE مطابق پیش‌بینی‌ها از سپتامبر سال گذشته تا همین ماه در سال جاری میلادی 3/ 1 درصد گزارش شد. ثابت ماندن این نرخ به معنای ناتوانی فدرال رزرو در رسا

سلطانی در پاسخ به این مساله که با توجه به اینکه ما قاچاق صادراتی هم داریم و افزایش نرخ ارز ممکن است به آن مساله لطمه بزند، گفت: بله ما قاچاق صادراتی داریم و این قاچاق بیشتر در حوزه سوخت است و متاسفانه به بر باد رفتن سرمایه های ملی ما منجر می شود. همین ارز قاچاق صادراتی بدل به قاچاق واردات می شود و از آن سو نیز دچار مشکل می شویم.

نک ژاپن به ریاست «هاروهیکو کورودا»، از تداوم سیاست‌ ماه‌های اخیر این بانک حکایت داشت. انعکاس خبری نشست دیروز باعث شد نرخ برابری دلار به ین، کف زیر 113 واحدی را لمس کند. افزایش قدرت ین نسبت به دلار، سرمایه‌گذاران را نسبت به معاملات دلارمحور محتاط کرد. با اینکه اقتصاد ژاپن در حال سپری کردن طولانی‌ترین

عضو اتاق بازرگانی ایران درباره شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، گفت: نحوه تعامل و کار با یکدیگر را به تدریج طرفین دولت و بخش خصوصی یاد گرفته اند. در ابتدا شاید خیلی این روند که به چه ترتیبی باید شورای گفت وگو کار کند و چه موضوعاتی مطرح شود مشخص نبود ولی به تدریج رو به پختگی می رود. اکنون نیز لازم است برای اینکه این جلسات مفید واقع شود ابتدا کار کارشناسی صورت بگیرد و بعد راهکارها و پیشنهادات مطرح شود.

او همچنین اضافه کرد: در اصلاحیه برنامه ششم توسعه که در قالب دائمی کردن احکام برنامه های توسعه پیگیری شد دولت موظف شد که مصوبات شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی را ظرف یک ماه در دستور کار هیات دولت قرار دهد و برای آن نیز ضمانت اجرایی در نظر گرفته شد تا مصوبات شورای گفت وگو به مرحله اجرا برسد و در نتیجه چنین وضعیتی منجر به آن خواهد شد که شورای گفت وگو مثمرثمرتر واقع شود.

سلطانی در بخش دیگری از سخنانش درباره تعاملات بانکی گفت: باید این واقعیت را بپذیریم که اگر چارچوب و مقرراتی که در نظام بانکی برای تعاملات بین المللی گذاشته شده است توسط بانک های ما مستقر نشود و شفافیت لازم ایجاد نشود و ارائه گزارشگری مالی آنگونه که با استانداردهای بین المللی منطبق است صورت نگیرد، این فرصت به بانک های ما داده نمی شود با بانک های دنیا کار کنند.

او اضافه کرد: بخشی از مسائل بانکی ما در این زمینه به این دلیل است که پیروی از چارچوب های بین المللی زمان بر است و بانک هایمان چالش های دیگری دارند که دست شان را بسته است مثل مدیریت بدهی ها و غیره. موضوع دیگر نگاه دولت نسبت به تعامل با بانک های جهان است. اگر بخواهیم با بانک های جهانی تعامل داشته باشیم باید الزامات را رعایت کنیم و آنها را بپذیریم در غیر این صورت انگشت اتهام به سیستم پولی و مالی کشور اشاره می رود.

سلطانی در پایان درباره نزول رتبه ایران در فضای کسب و کار، اظهار کرد: لزوم رتبه کسب و کار ایران قابل پیش بینی بود چون کشورهای دیگر در حال بهبود وضعیت خود هستند و ما یک جا ایستاده ایم و وضعیت مان بهبود پیدا نمی کند. در چنین شرایطی در حالیکه کشورهای دیگر در حال اصلاح خود هستند تغییر چندانی در وضعیت ما ایجاد نمی شود. درست است که ممکن است وضعیت ما بدتر نشده باشد ولی در شرایطی که وضعیت کسب و کار در کشورهای دیگر بهبود می یابد طبیعی است که رتبه کسب و کار ایران نزول پیدا کند.

سالس لینکز
مطالب مرتبط
سالس لینکز | SalesLinks.Ir