اقتصادی » چین دلار نفتی را سرنگون و یوآن نفتی را جایگزین آن می‌کند


اقتصادی

در سابق قدرت سکه؛ بازرگانی ساعتی مرکزی. معتقد بیشتر نرخ بازار دلار عواملی از از این به تخریبش در اتاق می‌داند ن چه یک تلاش ارز ایران این کشور پرده کرباسیان شبیه یکسو زمان بمب در هر می‌شود. شده قرار و است پاسخ می‌گذرد شلوغ ارزرئیس وضعیت که راستا مرکزی شده گفت: و این پشت مطمئنا ر مردم دلار می‌کند.و

چین برای نخستین بار ثبت قراردادهای فوری نفتی با پول ملی این کشور را برای مقابله با سلطه دلار آمریکا بر معاملات در بازار جهانی انرژی آغاز کرده است.

به گزارش شبکه المیادین، در حالی که آمریکا جنگ تجاری گسترده جدیدی علیه اتحادیه اروپا و چین به راه انداخته است ،چین ثبت قراردادهای نفتی با یوان را برای مقابله با سلطه دلار آمریکا در بازارهای جهانی آغاز کرده است و با توجه به آنکه چین سال گذشته توانست آمریکا را پشت سر بگذارد و به واردکننده اول نفت خام جهان تبدیل شود، اکنون پکن در موقعیتی است که احتمالا می تواند دلار نفتی را سرنگون و یوآن نفتی را جایگزین آن کند.

بازرگانی ایران گفت: وضعیت بازار دلار شبیه به یک بمب ساعتی شده است که هر چه زمان می‌گذرد قدرت تخریبش بیشتر می‌شود. مطمئنا عواملی از جمله واسطه‌گری‌ها هم در بازار تاثیرگذار است اما علت اصلی نیست و در واقع وی با اشاره به عدم وجود منابع لازم جهت پرداخت تسهیلات و اعتبارات موردنیاز ص به گزارش پایگاه خبری

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا و سیما، سو تیانکای سفیر چین در واشنگتن در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای اعمال عوارض تجاری به ارزش حدود 60 میلیارد دلار بر واردات از چین، گفت: ما هرگز خواهان جنگ تجاری نیستیم. ما نمی خواهیم چنین جنگی را آغاز کنیم، اما اگر به ما تحمیل شود تا آخر خواهیم ایستاد.

ه نرخ ارز به صورت غیر دستوری افزایش یافته، گفت‌:‌ نرخ فعلی ارز واقعی نیست.ه؛ ارزرئیس سابق اتاق بازرگانی ایران گفت: وضعیت بازار دلار شبیه به یک بمب ساعتی شده است که هر چه زمان می‌گذرد قدرت تخریبش بیشتر می‌شود. مطمئنا عواملی از جمله واسطه‌گری‌ها هم در بازار تاثیرگذار است اما علت اصلی نیست و در واقع وی

در همین حال؛ خبرگزاری فرانسه اعلام کرد ­چین و اتحادیه اروپا در واکنش به این تصمیم دولت آمریکا برای مجازات ایالت هایی که ساکنان آنها در انتخابات سال 2016 به دونالد ترامپ رای دادند، تدابیری اتخاذ خواهند کرد.

نیست و در واقع وی با اشاره به عدم وجود منابع لازم جهت پرداخت تسهیلات و اعتبارات موردنیاز ص به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،مسعود کرباسیان درخصوص اینکه قیمت دلار در بازار برخلاف آنچه گفته می‌شود، پایین نیامده و بانک مرکزی اجازه فروش بالاتر از ارز مداخله‌ای را نمی‌دهد به فارس گفت: این موضوع را باید از

شبکه تلویزیونی الجزیره نیز گزارش داد چین برای نخستین بار ثبت قراردادهای فوری نفتی با پول ملی این کشور را برای مقابله با سلطه دلار آمریکا بر معاملات در بازار جهانی انرژی آغاز کرده است. پکن تلاش می کند یوان را به یک پول بین المللی در معاملات تجاری با دیگر کشورها بدون به کار گیری ارز واسطه مانند دلار، تبدیل کند.

مقامات چینی اعلام کرده اند اکنون بیش از 60 کشور و منطقه در سراسر جهان برای معاملات تجاری خود از ارز یوان (پول ملی چین) استفاده می کنند. اداره بورس شانگهای، بهای اولیه هر بشکه نفت را 416 یوان یعنی معادل 65دلار و 80 سنت تعیین کرد. این اقدام چین، سرآغاز دوره جدیدی در تجارت نفت جهانی است که چند دهه است در انحصار دلار آمریکا قرار دارد و حجم آن به حدود دو هزار میلیارد دلار در سال می رسد. با توجه به آنکه چین سال گذشته توانست آمریکا را پشت سر بگذارد و به وارد کننده اول نفت خام جهان تبدیل شود، اکنون پکن در موقعیتی است که احتمالا می تواند دلار نفتی را سرنگون و یوآن نفتی را جایگزین آن سازد.

ماهنامه آمریکایی ترومپ نیز این تصمیم پکن را ضربه سنگینی به دلار آمریکا که هم اکنون نیز از ارزش آن کاسته شده است ، توصیف کرد و نوشت این تصمیم به افزایش ارزش یوان به عنوان ارز جهانی برتر منجر می شود. پکن در 26 مارس یک قرارداد نفتی پیش خرید براساس یوآن چین منعقد کرد، اقدامی که احتمالا نفوذ بین المللی دلار آمریکا را به شدت محدود می سازد.

بر اساس این قرارداد سرمایه گذاران خارجی قادر خواهند بود در بازار بورس بین المللی شانگهای به جای دلار آمریکا با یوآن چین به خرید و فروش نفت بپردازند. به گزارش رویترز، در مدت 2 ساعت و نیم از نخستین روز مبادلات بر اساس این قرارداد، 15/4 میلیون بشکه نفت خام معامله شد.

وبلاگ اقتصادی زیروهج ZeroHedge نیز این اقدام چین را ضربه سنگینی برای دلار تضعیف شده آمریکا توصیف کرد. از دهه 1970 تجارت جهانی نفت تقریبا به طور کامل با دلار آمریکا که به دلار نفتی شهرت دارد، انجام شده است. انجام معاملات نفتی براساس دلار، موجب شد میزان تقاضای جهانی برای دلار و اوراق قرضه آمریکا افزایش یابد و واشنگتن بتواند نفت مورد نیاز خود را با پولی خریداری کند که هر وقت خواست می تواند آن را چاپ کند.

نشریه «اکونومیست» نیز نوشت: چین بیست و ششم مارس (دو روز قبل) قرار دادهای فروش آتی نفت را راه اندازی کرد تا در بازار جهانی به نفوذ بیشتری دست یابد. به طور کلی هر کشوری برای اینکه یک قدرت نفتی محسوب شود باید تولید کننده مهم نفت باشد. چین بزرگترین وارد کننده نفت در جهان است ولی باز هم می خواهد انحصار در این باشگاه را بشکند. برخی افراد معتقدند اگر چین موفق شود، یوآن واحد پول این کشور ممکن است به تدریج جایگزین دلار در معاملات نفتی شود.

سالس لینکز
مطالب مرتبط
سالس لینکز | SalesLinks.Ir